Prowadzący:
mgr Anna Karwowska- o mnie
Dla dzieci, które nie opanowały umiejętności kluczowych aby mówić a są to:
Kontakt wzrokowy
Budowanie wspólnego pola uwagi
Naśladowanie
Wskazywanie palcem
Wszystkie te umiejętności są kluczowe i konieczne do rozwoju komunikacji. Dziecko najpierw komunikuje się niewerbalnie a dopiero później zaczyna używać mowy czynnej.
Zgodnie z pedagogiką J. Piageta, który podzielił rozwój dziecka na 6 etapów rozwojowych, mowa pojawia się na końcu pierwszego etapu rozwojowego, który nazwał etapem sensoryczno - motorycznym. Dlatego ważne jest aby sprawdzić czy dziecko osiągnęło wszystkie kroki milowe z tego okresu. To na tym etapie dziecko intensywnie manipuluje przedmiotami, dzięki czemu opanowuje 6 schematów czynnościowych: puszczanie, potrząsanie, wkładanie do buzi, przekładają z ręki do ręki, szuranie, lizani i nieustannie z nich korzysta.
Ręka kształtuje umysł!
Głównym osiągnięciem na tym etapie jest trwałość obiektu – świadomość, że obiekt nadal istnieje, nawet jeśli jest ukryty. Wymaga to zdolności do tworzenia mentalnej reprezentacji (tj. schematu) obiektu. Pod koniec tego etapu zaczyna się pojawiać ogólna funkcja symboliczna, w której dzieci w zabawie pokazują, że mogą użyć jednego przedmiotu, aby zastąpić inny. Język zaczyna się pojawiać, ponieważ zdają sobie sprawę, że słowa mogą być używane do przedstawiania przedmiotów i uczuć.
Gdzie zaczyna się rozwój mowy ? Jakie kluczowe umiejętności dziecko musi osiągnąć aby rozwinąć mowę czynną?
Odpowiedź na te pytania pozwala określić, w którym momencie ( od jakich umiejętności) należy rozpocząć interwencję terapeutyczną.
Rozwój mowy rozpoczyna się już w niemowlęctwie. Na początku środkiem komunikacji jest krzyk, potem głużenie, gaworzenie, umiejętności echowe aż w końcu pojawią się słowa. Mowa pojawia się na końcu, jest zwieńczeniem wielu procesów poznawczych, które rozwijają się w ciągu kilku pierwszych lat życia.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Dlatego terapie mowy rozpoczynamy od diagnozy wyżej wymienionych umiejętności kluczowych. Jeżeli nie zostały one przez dziecko osiągnięte, terapię mowy zaczynamy właśnie od kształtowania tych umiejętności.
Kiedy dziecko osiągnie gotowość do wprowadzenia komunikacji alternatywnej, wraz z rodzicami podejmujemy decyzje , z jakiego narzędzia będziemy korzystać. Wprowadzenie komunikacji alternatywnej daje dziecku możliwość komunikowania się z otoczeniem. Równolegle z wprowadzaniem komunikacji alternatywnej pracujemy nad wywołaniem mowy czynnej.